HYKY ry juhlisti 50. juhlavuottaan!

Kuva: Pia Johansson
Cafe Engelin herkullisia tarjoiluja
HYKY ry: juhlisti 50. juhlavuottaan illalliskutsuilla perjantaina 1.11.2013 Cafe Engelissä. Vuosijuhlille osallistui nykyisten hykyläisten lisäksi vanhoja aktiiveja ja yhteistyökumppaneita. Iltaa vietettiin rennossa tunnelmassa aina puoleenyöhön asti musiikista ja juhlapöydän antimista nauttien.

Kuva: Pia Johansson
Juhlissa kuultiin monia tarinoita vuosien varrelta
Juhlapuhujina kuultiin HYKYn ensimmäistä puheenjohtajaa Pekka J. Korvenheimoa ja vanhaa hyky-aktiivia Paavo Lipposta, jotka kertoivat opiskelijoiden YK-toiminnan alkutaipaleesta 1960-luvun henkisessä ilmapiirissä. Korvenheimo muisteli lämmöllä: “Sukupolvessamme heräsi 1960-luvulla kasvavaa kiinnostusta kansainvälisiin kysymyksiin. Taustalla oli kylmän sodan varustelukilpailu, totaalisen ydinasesodan uhka. Samanaikaisesti alkoi siirtomaiden itsenäistymisprosessi ja kansainväliselle agendalle nousi niiden auttaminen. Monet meistä “tiedostivat”, kuten silloin sanottiin, näitä poliittisia ja moraalisia ongelmia; halusimme “vaikuttaa” paremman maailman puolesta.” 

Kuva: Pia Johansson
Puheenjohtajat vuosimallia 2013 ja 1963!

HYKYn toiminnasta kuluneiden vuosien ajalta kertoivat myös mm. 70-luvulla yhdistyksen toimintaan aktiivisesti vaikuttanut Jussi Nuorteva, sekä nykyinen puheenjohtaja Pinja Parkkonen. Yhdistyksen 50. vuotisen taipaleen ajan sen ajamat arvot ja tavoitteet ovat pysyneet samoina. HYKYn toiminta perustuu edelleen YK:n päämäärien edistämiselle ja tunnetuksi tekemiselle nuorten ja opiskelijoiden keskuudessa Helsingin seudulla. Voit lukea tästä juhlapuhujana toimineen Pekka Korvenheimon puheen.
Kuva: Pia Johansson
Vaikka Cafe Engelin upeat näköalat Senaatintorille eivät tästä näy..
Kuva: Pia Johansson
.. on silti aistittavissa suuren juhlan tuntu!

Teksti: Kati Puukko
Kuvat: Pia Johansson

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close